THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Otevřít hlavu otvírákem na konzervy, hezky po celém obvodu hlavy. Vyjmout tu šedou houbu nasávající vzpomínky, která bydlí vevnitř, vzít ji pevně do ruček a bez nějakých větších skrupulí ji vyprat na lehce orezlé valše. Přesně to jsem ten večer potřeboval. A nebudu vás dlouho napínat – zadařilo se. Příjemný večírek trávený na soutoku ambientu, noisu a industrialu, byl už z podstaty zárukou důkladného výplachu a vyčištění ušních boltců od veškeré nečistoty. Prvním hlučícím byl chomutovský jednohlavý projekt FAN TIM KIM. Jeho set čítal několik samostatných kompozic, které zapouštěl do podkladů zasetých do přenosného počítacího stroje. Hlavním artiklem celého vystoupení byla letitá baskytara ležící na stole, jejíž signál byl mrzačen několika efekty i způsobem vytváření signálu (k užití byly krom rukou různé kovové předměty). Ačkoliv byl otvírák v koloritu večera poněkud fádní, udržel si po celou dobu moji pozornost a vytvořil slušný základ pro věci příští.
Druhá nastoupivší hlučná hydra měla hlavy tři, pocházela z města stověžatého a naladila sál na mnohem jemnější nótu. Experimentální násilníci KASPAR VON URBACH obalili celý prostor ambientní mlhou, do které vkládali noisové pavučiny, takže jsem si občas připadal jako ve snové realitě. Využití klasických nástrojů (trubka, baskytara, …), samozřejmě nepříliš konvenčně použitých, se snoubilo s využitím méně vídaných, například thereminu. Kulisu tvořilo noise-industriální podloží, které místy přecházelo v ambientní až dronové plochy prošité náznaky deklamací i zpěvu. Celý set okořeňovaly zajímavé nápady, kdy nejvíce mě zaujalo asi využití starého tranzistorového rádia. O nástup noise-industriální agrese se postaral až další vystupující K-LXM.
Pomalý rytmický počátek plzeňského hlukotvůrce začal velmi rychle gradovat a zvrhávat se v neřízené a v rámci žánru poměrně dynamické orgie, ve kterých hrál prim dotykový efektový procesor umožňující K-LXM zasypávat poslouchající různorodými hluky. Indutriální chaos, který v sobě vrstvil hutné stěny, arytmické motivy, ocelovou bordelózu a úplně nejvíc pak power kovopulzující grindózu, která vyvrcholila ve chvíli, kdy nám rozjetý performer roztočil brusný kotouč, který v jeho rukách vykouzlil nejen velké množství jisker, ale i zvuků a šrámů na mnohých rekvizitách/nástrojích. Prsty i dlaně zůstali všechny a nepoškozené a to jak nám, tak K-LXM, což nám umožnilo na závěr svorně zatleskat a připravit se na příchod legendy.
Tou samozřejmě nebyl nikdo jiný než nestor a aktivní protec všehomírného noise-industriálního klokotu Radek Kopel a znovuzrozená skupina NAPALMED. Ti se s posluchači příliš nemazlili a ihned odstartovali program, který před sebou vytvářel masivní střapaté hlukové stěny. Mostecký kovošrot nezklamal. Agresivní zrezivělý buldozer, kteří řídí nesvéprávný řidič se snímačem v čelistech, před sebou nevybíravě hrnul změť experimentálního násilí a já si konečně beze zbytku vybral to, pro co jsem přišel. Pokud bych měl rekapitulovat, příjemně překvapili KASPAR VON URBACH, velmi potěšil K-LXM, jehož set patřil asi k nejlepším, které jsem od něho slyšel a nezklamali severočeští veteráni NAPALMED.
Foto: klimoň
www.cheguevara-bar.cz
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.